Rugsėjo 27 d. IIIA ir IIIB klasės moksleiviai kartu su dailės ir technologijų mokytoja apsilankė Vytauto Kasiulio dailės muziejuje tarptautinės reikšmės parodoje „Litvakų dailininkai Paryžiuje“. Eksponatai parodai paskolinti iš Pompidou centro, Judaizmo meno ir istorijos muziejaus, taip pat iš Lietuvos muziejų bei privačių kolekcininkų.
Parodos gide priartino mums pirmą kartą Baltijos šalyse pristatoma į Paryžių emigravusių litvakų (Lietuvos žydų) dailininkų kūrybą, jų siekius, laimėjimus, Tėvynės ilgesį ir tradicijų tęstinumą. Tarp jų Markas Šagalas, Mišelis Kikoinas, Žakas Lipšicas, Emanuelis Manė-Kacas, Chaimas Sutinas, žydų tapytojai, skulptoriai ar šiuolaikinio meno kūrėjai kilusieji iš Lietuvos ar platesnės teritorijos, kadaise vadintos Lietuvos Didžiąja Kunigaikštyste.
Sužinojome, kad XX a. pr. žengti pirmuosius žingsnius meno link tradiciniame štetle (t.v. kaime) užaugusiems jaunuoliams buvo nelengva, o išvykus į naujų tendencijų kupiną Paryžių pavyko net išgarsėti. Menininkai nepriklausantys jokiai „mokyklai“, bet su bendra istorija ir tais pačiais idealais. Moksleiviai aktyviai dalyvavo paveikslų aptarime, dalinosi savo įspūdžiais, kritiškai mąstė, bandė pajusti prancūzų-žydų ekspresionizmo žavesį ir „litvakišką melancholiją“.
Kitoje apsilankymo muziejuje dalyje moksleiviai dalyvavo praktiniame edukaciniame užsiėmime, kurio tikslas buvo išbandyti fotografijos techniką cianotipija ir sukurti augalines kompozicijas. Kurdami šia technika moksleiviai stebėjo oksidacijos ir redukcijos procesus, vykstančius dėl saulės šviesos poveikio, patobulino chemijos žinias. Iš spalvotų druskų tirpalų pasigaminto reagentų mišinio, padengę popieriaus lapą, moksleiviai sukūrė augalų kompoziciją, o saulės spinduliai išryškino mėlynai baltą atvaizdą.
Išvykos metų ugdėme pažinimo, komunikavimo, kultūrines, socialines ir kūrybiškumo kompetencijas bei praplėtėme savo kultūrinį akiratį.
Dailės ir technologijų mokytoja Jolanta Boris